Makaleler » Genel Makaleler » GELENEKTEN GELECEĞE AKIL OYUNLARI TURNUVASI
resimKonu
 

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile "Gelenekten Geleceğe Akıl Oyunları " adlı bir proje protokolü imzaladık. Proje kapsamında İstanbulda 5 ilçede toplamda 32 ortaokulda akıl ve zeka oyunları turnuvası düzenlenecek. Proje bir çok ulusal basında haber oldu. Projenin basın bildirgesi aşağıdaki gibidir;

“Gelenekten Geleceğe Akıl ve Zeka Oyunlarımız” proje protokolüne İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ, Genç Öncüler Gençlik ve Spor Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan ÖZER katıldı. Protokol imza töreninde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Şube Müdürü Timur TUĞRAL proje yürütücüsü Hobi Eğitim Dünyası adına Murtaza KOÇAK, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi üyeleri hazır bulundu.

“Gelenekten Geleceğe Akıl ve Zeka Oyunlarımız” projesi kapsamında öğrencilerimizin geleneksel ve modern akıl oyunları ile buluşturmak amaçlanıyor. 5 ilçede 32 okulda öğrencilerimize geleneksel akıl ve zeka oyunlarımızdan Mangala, Dokuz Taşın yanı sıra modern akıl zeka oyunlarında Reverse ve Engel oyun setleri hediye edilecek. Proje kapsamında okul içi ve okullar arası düzenlenecek turnuvalar aracılığıyla ilk 4 okul ve temsilci öğrencileri çeşitli ödüllerle ödüllendirilecek.

Gelenekten Geleceğe Akıl ve Zeka Oyunları projesi kapsamında okullarımızda bu oyunları yaygınlaştırarak öğrencilerimizin ders içi ve ders dışı zamanları verimli şekilde değerlendirmelerini sağlamak, öğrencilerimizin oyunlarda planlama, strateji geliştirme, mantık yürütme gibi becerilerini geliştirerek ders başarılarına katkıda bulunmak, oyun oynayarak okullarda kaliteli zaman geçirmelerini sağlamak ve disiplin sorunlarını bu sayede azaltmaya çalışmak, zamanla öğrencilerin kendi oyunlarını geliştirmelerini teşvik ederek üreticiliklerine katkı sağlamak hedefleniyor.

“Gelenekten Geleceğe Akıl ve Zeka Oyunlarımız” protokolünde konuşan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ; 

“İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Genç Öncüler Gençlik ve Spor Derneği işbirliğinde yürütülecek proje kapsamında geçmişle geleceği buluşturacağına inandığımız bu projenin paydaşı olmaktan mutluyuz ve bu projeye büyük önem veriyoruz. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Öncüler Gençlik ve Spor Derneği’nin yürüttüğü bu çalışmanın 2023 hedeflerine ulaşma konusunda ülkemizin geleceğine de olumlu katkılar yapacağını düşünüyorum. Geçmişini bilen, geçmişini özümseyen, geçmişinden güç alan, ayrıca kendi yaşadığı zamanın güncel şartlarını bilerek geleceğe yürüyen bir nesil hedefimiz var.

Oyun çocuklarımıza vermek istediğimiz becerileri en rahat ve en verimli şekilde verebileceğimiz bir yöntem. Bu kapsamda çocuklarımız oyunları oynayarak eğlenecek ama aynı zamanda strateji geliştirerek ileriye dönük hamleler planlamayı, görgü kuralları çerçevesinde centilmence müsabaka yapmayı ve mücadele etmeyi, iletişim becerisini geliştirme ve sosyalleşmeyi, risk almayı, gözlem yapmayı ve karar vermeyi de öğrenmiş olacak. Böylece çocuklarımızı sanal alemin tehlikelerinden uzaklaştırırken sosyalleşmeleri açısından önemli bir adım da atmış olacağız kanaatindeyim. Zira günümüzde teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği, gelişimle beraber birçok gizli ve aşikar tehditlerle de çocuklarımızı karşı karşıya bıraktığı bir gerçektir. Bu gerçekten hareketle sanal dostluklar yerine aynı sırayı paylaştığı, aynı koridorda selamlaştığı ve büyüyünce aynı ülkenin geleceği için güç, kader birlikteliği yapacağı insanlarla dost olmasını ve sosyalleşmesini amaçlıyoruz.

Küçük görünen detaylar aslında bazen bütünün anlamlı parçalarını oluşturan önemli unsurlardır. Okyanusları da oluşturan damlalardır. Bu kapsamda oyun ile başlayan dostluklar, yeni kazanılan beceriler doğrultusunda ülkemizin ortak ideallerini paylaşan birliktelikler oluşturacaktır.

“Gelenekten Geleceğe Akıl ve Zeka Oyunlarımız” projesinde emeği geçen proje paydaşımız Genç Öncüler Gençlik ve Spor Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan ÖZER nezdinde tüm dernek gönüllülerine, Temel Eğitim Şube Müdürüm Timur TUĞRAL’a, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi üyesi arkadaşlarıma, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerindeki yönetici arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. “Gelenekten Geleceğe Akıl ve Zeka Oyunlarımız” projesinin geçmişten güç alarak geleceğe yürüyen bir nesilin temelini atması temennisi ile çocuklarımıza, okullarımıza ve İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Gelenekten Geleceğe Akıl ve Zeka Oyunlarımız” protokolünde konuşan Genç Öncüler Gençlik ve Spor Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan ÖZER;

“Gelenekten Geleceğe Akıl ve Zeka Oyunlarımız” projesinin paydaşı olmaktan ve bu vesileyle ülkemizin geleceği sevgili çocuklarımıza anlamlı olduğuna inandığımız değerleri kazandıracak olmaktan son derece mutluyuz. Gerçekleştirdiğimiz tüm projelerde toplumumuzun farklı kesimlerinde farklı konularda bir farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz. Bu projemiz ile de ülkemizin geleceği çocuklarımıza farklı beceriler kazandırmanın yanında, geçmişte atalarının oynadığı oyunları tanımaları bu vesileyle geçmişleriyle bağlantı kurmalarını amaçlıyoruz.

 

Diğer taraftan İl Milli Eğitim Müdürümüzün konuşmasında belirttiği gibi çocuklarımızın sanal arkadaşlar, sanal bir dünya yerine aynı sırayı paylaştığı, aynı okulu paylaştığı arkadaşlarıyla sosyalleşmesini, yeni dostluklar kurmasını ve bu proje içerisinde öğreneceği oyunlardaki kazanımları bir hayat becerisine dönüştürmesini istiyoruz.

 

“Gelenekten Geleceğe Akıl ve Zeka Oyunlarımız” projesi geçmişi yansıtan oyunları içerdiği gibi aynı zamanda modern oyunları da içermektedir. Yani tabiri caizse “Gelenekten Geleceğe Akıl ve Zeka Oyunlarımız” projesi ile çocuklarımız geçmişten geleceğe oyunlarla hem eğlenip hem öğreneceği bir yolculuk yapacaklar. Bir çocuğun yüzünde oluşturacağımız tebessüm, geçmişini tanımasını vesile olmak, gelecekte kullanacağı becerileri kazandırmaya çalışmak bizim dernek olarak en büyük kazancımız olacaktır. Dernek olarak yükselen değer Türkiye’mizin ilerlemesine, hedeflerine bir nebze katkıda bulunabilirsek ne mutlu bizlere.

 

 “Gelenekten Geleceğe Akıl ve Zeka Oyunlarımız” projesinde bizlerden desteğini esirgemeyen başta İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ beye, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Şube Müdürümüz Timur TUĞRAL ve ekibine ve projemizde emeği geçecek herkese teşekkür ediyor, projemizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 
Yorumlar
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
 
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır